ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Οι αθλητές του καλλιτεχνικού πατινάζ Βαλασαζάρ και Τρανκόφ, κέρδισαν το πρωτάθλημα της Ρωσίας
© RIA Novosti/Pavel Lisitsin
ΘΕΜΑ: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Οι δύο Ολυμπιονίκες πρωταθλητές του Σότσι, Τατιάνα Βαλασαζάρ κα Μακσίμ Τριανκόφ, στέφθηκαν νικητές της Ρωσίας στο καλλιτεχνικό πατινάζ, στο διαγωνισμό για ζευγάρια, ο οποίος διεξάγεται στο Εκατερίνεμπουργκ, ανέφερε το Ρία Νόβοστι. Τα ζευγάρια παρουσίασαν ελεύθερο πρόγραμμα.

Συνολικά, τόσο στο ελεύθερο, όσο και στο σύντομο πρόγραμμα (σ.σ. τα ζευγάρια παρουσιάζουν υποχρεωτικές συγχρονισμένες φιγούρες και συγχρονισμένα άλματα), οι Βαλασαζάρ και Τριανκόφ έλαβαν 228,96 βαθμούς.

Την δεύτερη θέση έλαβαν οι δύο φορές πρωταθλητές Ευρώπης, Γιούκο Καβακούτ και Αλεξάντρ Σμιρνόφ με 217,64 βαθμούς, οι οποίοι είναι μόνο κατά 0,12 βαθμούς μπροστά από τους νικητές του χάλκινου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Γιεβγένι Ταράσοφ και Βλαντίμιρ Μαραζόφ, που έλαβαν 217,52 βαθμούς. Οι Βαλασαζάρ και Τριανκόφ κέρδισαν για τρίτη φορά το πρωτάθλημα Ρωσίας. Νωρίτερα είχαν στεφθεί νικητές στα τουρνουά την περίοδο 2010/11 και 2012/13.