ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Ρώσοι αθλητές στην πρώτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καλλιτεχνικού πατινάζ
© Sputnik/Aleksandr Vilf
ΘΕΜΑ: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δύο μετάλλια- χρυσό και χάλκινο αντίστοιχα- κέρδισαν ρωσίδες αθλήτριες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καλλιτεχνικού πατινάζ, που πραγματοποιήθηκε στη Βοστώνη των ΗΠΑ. Παγκόσμια πρωταθλήτρια στέφθηκε με το χρυσό η Εβγένια Μεντβέντεβα, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε με το χάλκινο η Αννα Πογκοριλάγια. Οι ρώσοι αθλητές έφθασαν σε αυτό το επίπεδο, την τελευταία ημέρα του τουρνουά, μέχρι εκείνη την στιγμή στη Βοστώνη δεν είχαν κερδίσει κανένα βραβείο για την πρώτη θέση στο ομαδικό.

Η Μεντβέντεβα εξετέλεσε άψογα το πρόγραμμά της και έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ, συγκεντρώνοντας 150,10 βαθμούς. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η Νοτιοκορεάτισα Κιμ Γου, στους Ολυμπιακούς του Βανκούβερ (150,06). Εκτελώντας δύο προγράμματα, η Ρωσίδα συγκέντρωσε 223,86 πόντους, επίτευγμα που δεν θα μπορούσε κανείς να ξεπεράσει.

Ζευγάρια χωρίς μετάλλια

Μόλις δύο ζευγάρια από την Ρωσία ήρθαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σαν φαβορί- οι διπλοί ολυμπιονίκες του Σότσι, Τατιάνα Βολοσόζαρ και Μαξίμ Τρανκόφ, τον Ιανουάριο κέρδισαν το πρωτάθλημα Ευρώπης, καθώς και οι νικητές του Μεγάλου Τελικού στην Βαρκελώνη, Ξένια Στολμπόβα/Φέντορ Κλίμοφ, οι οποίοι έχασαν λόγω τραυματισμών ρωσικά και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην βρεθεί κανείς τους στην πρώτη τριάδα. Μετά από σύντομο πρόγραμμα οι Βολοσόζαρ και Τρανκόφ ήρθαν τρίτοι και παραπονέθηκαν για την χαμηλή αξιολόγηση που έλαβαν από τους κριτές.

Από την πλευρά τους, οι Στολμπόβα και Κλίμοφ που κατέλαβαν μόνο την πέμπτη θέση, μετά την αξιολόγηση τους παραδέχθηκαν οτι λόγω μίας σειράς τραυματισμών, είχαν μόνο τρεις εβδομάδες να προπονηθούν.

Το τρίτο ζευγάρι από την Ρωσία, Ευγενία Ταράσοβα και Βλαντίμιρ Μοροζόφ βρέθηκαν στην έκτη θέση. Την πρώτη θέση κατέλαβε το ζευγάρι από τη Κίνα, Γουένζινγκ Σουί και Χαν Κονγκ, και την δεύτερη οι Καναδοί πρωταθλητές κόσμου 2015, Μέγκαν Ντιουαμέλ και Ερικ Ράντφορντ.

Το ζευγάρι από τον Καναδά έκανε ένα καταπλητικό πρόγραμμα, χόρεψε με νεύρο "χτυπώντας" στο τέλος τους Κινέζους και κατέκτησε το ασημένιο, διατηρώντας έτσι τον τίτλο των ισχυρότερων στον κόσμο. Οι Γερμανοί Αλένα Σάβτσενκα και Μπρούνο Μάσσο πήραν το χάλκινο, οι Σταλμπόβα και Κλίμοφ σκαρφάλωσαν στην τέταρτη θέση, ενώ οι Ταράσοβα και Μοροζόφ στην πέμπτη. Οι Βολοσόζαρ και Τρανκόφ, χωρίς να αποφύγουν τα λάθη έπεσαν στην έκτη θέση, για πρώτη φορά στην κοινή τους καριέρα, μένοντας χωρίς μετάλλιο.

Επίδειξη στο ανδρικό καλλιτεχνικό πατινάζ

Την τέταρτη θέση στο ατομικό ανδρών, έλαβε ο Ρώσος Μιχαήλ Κολγιάντα, μένοντας πίσω κατά τέσσερις βαθμούς από το χάλκινο. Στο τεχνικό μέρος η αξιολόγησή του ήταν υψηλότερη από εκείνη που έλαβε συνολικά ο Ιάπωνας ολυμπιονίκης Γιουντζούρου Χάνου.

Ο παγκόσμιος Πρωταθλητής 2015 Χαβιέ Φερνάντεζ παραχώρησε πάνω από δέκα βαθμούς στον Χάνου, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Καναδός Πάτρικ Τσαν. Στο συνολικό πρόγραμμα, ο Ιάπωνας Χάνου υπέπεσε σε αρκετά λάθη, όμως ο Ισπανός Φερνάντεζ εκτέλεσε ένα άψογο πρόγραμμα, παρά τον τραυματισμό ο οποίος τις τελευταίες δύο ημέρες τον εμπόδισε στην προπόνησή του. Ο Ισπανός δεν ανανέωσε το παγκόσμιο ρεκόρ του, υπερασπίστηκε όμως τον τίτλο του.