ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Η Εθνική Ρωσίας νίκησε τους Σουηδούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ
© Sputnik/Vladimir Fedorenko
ΘΕΜΑ: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Οι ρώσοι παίκτες του χόκεϊ στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου νίκησαν την Σουηδική ομάδα με 4-1 (2- 0, 2- 0, 0- 1).

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Γιεβγκένι Νταντόνοφ, ενώ στο 18ο λεπτό ο Αρτέμι Πανάριν διπλασίασε τα τέρματα της ρωσικής ομάδας. Στη δεύτερη περίοδο, σκόραραν ο Πάβελ Ντατσιούκ στο 22ο λεπτό και ο Ρομάν Λιουμπίμοφ στο 30ο. Από την πλευρά των σουηδών το μοναδικό γκόλ πέτυχε ο Ματτίας Έκχολμ στο 42ο λεπτό.

Σε επτά παιχνίδια η εθνική Ρωσίας συγκέντρωσε 18 βαθμούς και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον πρώτο όμιλο, πίσω από την Τσεχία.

Στα προημιτελικά η ρωσική ομάδα θα παίξει με τη Γερμανία, η οποία βγήκε τρίτη στον Δεύτερο Όμιλο. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στη Μόσχα στις 19 Μαΐου.

Στους άλλους προημιτελικούς οι Τσέχοι θα παίξουν με τους αμερικανούς, οι Καναδοί με τους Σουηδούς και οι Δανοί με τους Φιλανδούς.

Πηγή: ria.ru