ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Χρυσό, ασημένιο και χάλκινο για την Ρωσία την τρίτη ημέρα στους Ολυμπιακούς του Ρίο
© Sputnik/Grigory Sisoev
ΘΕΜΑ: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ένα χρυσό, τρία ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ρώσοι αθλητές την τρίτη ημέρα των 31-ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της Ολυμπιάδας-2016 κατέκτησε η ρωσίδα ξιφομάχος Γιάνα Εγκοριάν, ενώ το ασημένιο πήρε μία άλλη Ρωσίδα, η Σοφία Βελίκαγια.

Στο δρόμο για την νίκη στο 1/8 η  Γιάνα Εγκοριάν νίκησε την ελληνίδα αθλήτρια Βασιλική Βουγιούκα. Στο 1/4 η ρωσίδα αποδείχθηκε πιο δυνατή από την συμπατριώτισσά της Γιεκατερίνα Ντιατσένκο, ενώ στα ημιτελικά νίκησε την Ουκρανή Ολγα Χάρλαν. Η εθνική αθλητική ομάδα ανδρών γυμναστικής της Ρωσίας, για πρώτη φορά μέσα σε 16 χρόνια κατέκτησα μετάλλια στους Ολυμπιακούς αγώνες στο ομαδικό, και την δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη του τελικού στο Ρίο ντε  Τζανέϊρο.

© Sputnik/Aleksey Filippov

Οι αθλητές της ενόργανης γυμναστικής Νικολάι Κουκσένκοφ, Ντενίς Αμπλιαζίν,  Νταβίντ Μπελιάβσκι, Ιβάν Στρέτοβιτς και Νικίτα Ναγκόρνι ήρθαν τρίτοι στη αξιολόγηση, την κρίσιμη όμως ημέρα χάρη στη σοβαρή δουλειά, διορθώνοντας τα λάθη, πέρασαν ακριβώς και τα έξι όργανα, κερδίζοντας 271,453 βαθμούς, μένοντας πίσω μόνο από την παλαιότερη ολυμπιακή εθνική ομάδα ενόργανης γυμναστικής της Ιαπωνίας (274,094). Το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία αυτή κατέκτησε η ομάδα της Κίνας (271,122).

© Ruptly/Aleksandr Vilf

Η τέσσερις φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κολύμβηση, Ρωσίδα Γιούλια Εφίμοβα, κατέκτησε το αργυρό στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο. Και η διάκριση αυτή ήρθε παρόλα όσα πέρασε, καθώς είχε επικριθεί για χρήση μελδονίου και είχε αποκλειστεί από τους Ολυμπιακούς Αγώνες  με απόφαση της Διεθνούς ολυμπιακής επιτροπής (ΔΟΕ), παρά την αγωγή που της έκανε το Αθλητικό διαιτητικό δικαστήριο (CAS) και τις επικρίσεις που δέχθηκε από τους αντιπάλους της και τα δυτικά  μέσα ενημέρωσης. Μετά τον αγώνα, μιλώντας στους δημοσιογράφους με δάκρυα στα μάτια δήλωσε τα εξής: «Κάνω ότι μπορώ τώρα. Σίγουρα αυτό το μετάλλιο αξίζει  περισσότερο, από ότι όλα τα άλλα».

© Sputnik/Ramil Sitdikov

Άλλο ένα μετάλλιο, χάλκινο αυτή τη φορά, κατέκτησε στο αεροβόλο όπλο ο 21χρονος Βλαντίμιρ Μασλένικοφ, ο οποίος μόλις πέρυσι ξεκίνησε να συμμετέχει σε αγώνες σκοποβολής ενηλίκων. Ολυμπιονίκης στο άθλημα αυτό αναδείχθηκε ο ιταλός Νικολό Καμπριάνι.