ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Χρυσό για την Ελλάδα, χρυσό και ασημένιο για την Ρωσία την 4η ημέρα των Ολυμπιακών στο Ρίο
© EPA/Armando Babani
ΘΕΜΑ: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αξία συγχαρητηρίων είναι η ελληνική εθνική ομάδα, καθώς η Άννα Κορακάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο πιστόλι 25 μέτρων στο άθλημα της σκοποβολής. Τέταρτη ημέρα όμως μεταλλίων των 31-ων Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο είναι και για τους ρώσους αθλητές, καθώς ένας κατέκτησε το χρυσό και ένας το ασημένιο. Μέχρι στιγμής, στην γενική κατάταξη η ρωσική ομάδα έρχεται στην πέμπτη θέση με 12 διακρίσεις και η Ελλάδα στην 16 θέση.

Το χρυσό μετάλλιο στην σκοποβολή, στο πιστόλι 25 μέτρων, κατέκτησε η 20χρονή ελληνίδα, Αννα Κορακάκη, η οποία δύο μέρες πριν είχε πάρει  στα 10 μέτρα με «αεροβόλο πιστόλι". Όμως οι ρωσίδες Βιτάλινα Μπατσαρασκίνα και Ελένα Καρσουνόβα δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν για την εθνική Ρωσίας ένα τρίτο μετάλλιο στην σκοποβολή: η Μπατσαράσκινα δεν κατάφερε να φθάσει στον τελικό, τερματίζοντας στην 13η θέση στην τελική κατάταξη, ενώ η Καρσουνόβα πλησίασε πολύ κοντά στο βάθρο, αλλά τελικά έμεινε  στην πέμπτη θέση.

© Sputnik/Ramil Sitdikov

Ο ρώσος αθλητής του τζούντο Χασάν Χαλμουρζάεφ, χάρισε στη Ρωσία το τρίτο χρυσό μετάλλιο των Ολυμπιακών του 2016, νικώντας στην τελική δοκιμασία, στην κατηγορία των 81 κιλών, με ippon τον αμερικανό Τρέιβις Στίβενς.

Τα χάλκινα μετάλλια μοιράστηκαν ο Ιάπωνας, Τακανόρι Ναγκάσε και ο αθλητής του τζούντο από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Σέρτζιο Τόμου.

Η ρωσική εθνική ομάδα γυναικών ενόργανης γυμναστικής ακολούθησε  το την ανδρική ομάδα κερδίζοντας  επίσης το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό πρωτάθλημα των ολυμπιακών αγώνων του 2016.

© Sputnik/Alexey Filippov

Οι αθλήτριες της ενόργανης γυμναστικής, Αλίγια Μουσταφίνα, Αντζελίνα Μελνικόβα, Σέντα Τουτκχαλιάν, Ντάρια Σπιριντόνοβα και Μαρίγια Πασέκα,  κατέκτησαν την τρίτη θέση στον τελικό, καθώς στην  κρίσιμη αυτή ημέρα κατάφεραν να ξεπεράσουν τις κινέζες  αθλήτριες, όχι όμως και τις αμερικανίδες που πήραν το χρυσό.