ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
Ημέρα δύο μεταλλίων!
© ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/Patrick B. Kraemer
ΘΕΜΑ: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Δύο μετάλλια, το ένα… άγνωστης προς το παρόν απόχρωσης, ήταν ο ελληνικός απολογισμός κατά τη διάρκεια της 11ης ημέρας στους 31ους Ολυμπιακούς Αγώνες «Ρίο 2016». Ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 36 του χρόνια και στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του, πήρε το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από την τεράστια συλλογή του, χάνοντας τον τίτλο του χρυσού Ολυμπιονίκη για… μια ανάσα. Ο κορυφαίος σύγχρονος Έλληνας αθλητής πήρε τη δεύτερη θέση στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στους Ολυμπιακούς του Ρίο και ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την καριέρα του. Ή μάλλον σχεδόν ιδανικό, αφού ο Κερκυραίος πρωταθλητής ήταν πρώτος στα τελευταία μέτρα της κούρσας, όμως κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά ο Ολλανδός πρωταθλητής Ευρώπης, Φέρι Βέερτμαν τον έφτασε, εκμεταλλεύτηκε μία στιγμιαία αδράνειά του και πρόλαβε να χτυπήσει πρώτος την πλακέτα τερματισμού. Οι δύο αθλητές τερμάτισαν με τον ίδιο χρόνο, 1 ώρα, 52 λεπτά και 59.8 δευτερόλεπτα, με το φώτο φίνις να δίνει τελικά νικητή τον Ολλανδό και δεύτερο τον Γιαννιώτη.

Και από το μετάλλιο του Γιαννιώτη στο μετάλλιο της ιστιοπλοίας και συγκεκριμένα στην κλάση 470 με τους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή. Ένα μετάλλιο, το χρώμα του οποίου θα το μάθουμε το βράδυ της Τετάρτης 17 Αυγούστου. Στην χειρότερη περίπτωση θα είναι χάλκινο και στην καλύτερη χρυσό. Όπως και να έχει, η ιστορία έγραψε ότι η ελληνική ιστιοπλοία χάρισε στην Ελλάδα το 5ο μετάλλιο στο Ρίο κι αυτό τελικά είναι που μετράει! Κατά τη διάρκεια της 11ης ημέρας των Αγώνων, το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε στη δεύτερη θέση της 10ης ιστιοδρομίας, ανέβηκε στη 2η θέση της γενικής κατάταξης και οι 29 βαθμοί ποινής που τους χωρίζουν από το τέταρτο πλήρωμα (38β.π. έχουν οι Έλληνες, 67β.π. οι 4οι Αμερικανοί) του… χαρίζουν ένα μετάλλιο.

Πηγή:  ΑΠΕ-ΜΠΕ